کرونا به صادرات هم رسید!

مهلت ۳ روزه به صادرکنند‌گان برای بازگردان محموله‌های مقابله با کرونا

معاون گمرک ایران: مهلت ۳ روزه به صادرکنند‌گان برای بازگردان محموله‌های مقابله با کرونا/ حقوق گمرکی برای واردات الکل از ۵۵ درصد به ۵ درصد رسید

معاون گمرک ایران اظهار داشت: ۹ گمرک تخصصی برای تجهیزات پزشکی و اقلام ضدعفونی در کشور وجود دارد که تمام آنها به صورت شبانه‌روزی در حال انجام فرآیند واردات کالاهای مذکور هستند به طوری که در طی ۲۴ ساعت در گمرک تهران نسبت به ترخیص ۵۰ دستگاه آمبولانس اقدام کردیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مهرداد ارونقی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اقدامات گمرک برای بازگشت اقلام مورد استفاده در مقابله با ویروس کرونا اظهار داشت: به صادرکنندگان سه روز مهلت داده شده که نسبت به بازگرداندن این اقلام از گمرکات و مرزها اقدام کنند.

وی افزود: ۹ گمرک تخصصی برای تجهیزات پزشکی و اقلام ضدعفونی در کشور وجود دارد که تمام آنها به صورت شبانه‌روزی در حال انجام فرآیند واردات کالاهای مذکور هستند به طوری که در طی ۲۴ ساعت در گمرک تهران نسبت به ترخیص ۵۰ دستگاه آمبولانس اقدام کردیم.

معاون گمرک ایران ادامه داد: ۱۳ دستگاه آمبولانس دیگر هم روز شنبه در مسیر ترخیص قرار می‌گیرند.

ارونقی درباره بازگشت کالاهای صادراتی مواد ضد عفونی و مورد مصرف در بحث جلوگیری از شیوع کرونا اظهار داشت: برخی از صادرکنندگان به صورت داوطلبانه این کالاها را تحویل وزارت بهداشت دادند و برخی دیگر هم در مسیر ابطال اظهارنامه صادراتی قرار دارند.

کرونا

وی گفت: تا این لحظه یک محموله ۷۵۲۰ کیلوگرمی دستکش در گمرک شهید رجایی و محموله ۱۶٫۵ تن دستکش در گمرک غرب و دو کانتینر ماسک در گمرک شهید رجایی در حال بازگشت به وزارت بهداشت هستند. همچنین در سایر گمرکات ۹۸ تن دستکش و ۲۸ تن الکل برمی‌گردد. در گمرک بازرگان هم ۱۳۱ تن دستکش در مرحله صادرات بود که این محموله هم تحویل وزارت بهداشت می‌شود و در گمرک مشهد هم یک واگن پودر بهداشتی به وزارت بهداشت برمی‌گردد.

ارونقی با اشاره به معافیت گمرکی واردات کالاهای مورد مصرف در بحث مقابله با کرونا گفت: کالاهای اهدایی در این حوزه شامل تسهیلات و معافیت‌های گمرکی می‌شوند همچنین حقوق گمرکی برای واردات این کالاها از جمله الکل از ۵۵ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است.