رخیص کالا عبارت است از انجام کلیه تشریفات گمرکی برای واردات کالا و یا صادرات کالا از /و یا به گمرکات کشور .

برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا مدارکی مورد نیاز است که اصلی ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

بارنامه یا B/L
گواهی مبدا یا سیاهه کالا یا CO
لیست عدلبندی یا PACKING LIST
فاکتور فروش یا PROFORMA یا INVOICE
همه این مدارک قبل از ورود کالا به گمرک خانه کشور مقصد بایستی در دسترس ترخیص کار برای ترخیص کالا قرار گیرد حال اگر به مجوزات دیگری از قبیل (( گواهی بهداشت یا قرنطینه)) نیز نیاز داشته باشید باید این مورد را نیز به لیست مدارک مورد نیاز جهت شروع کار ترخیص کالا اضافه نمود و یا اینکه برای برخی کالاهای خاص ممکن است مدارک خاصی مورد نظر باشد که بستگی به نوع کالا دارد.

مراحل کلی ترخیص کالا
انجام ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت ایران https://ntsw.ir
اخذ ترخیصیه از شرکت حمل کننده کالایی که بصورت دریایی ارسال شده و یا اخذ قبض انبار کالایی که بصورت هوایی و یا زمینی ارسال شده است
اظهار کالا در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی یابه نشانی
آماده سازی کالا جهت ارزیابی در گمرک خانه محل ورود کالا
دنبال کردن فرآیند ارزیابی و کارشناسی کالا که توسط کارشناسان مجازی سیستم انجام می شود.
پس از اتمام مراحل کارشناسی و ارجاع سند به قسمت صندوق باید فیش های حقوق و عوارض گمرکی توسط کارگزار یا ترخیص کار و یا حتی صاحب کالا واریز گردد و در سیستم بارگزاری گردد.
سپس مرحله درب خروج و اجازه سیستم جهت اعلام بار که بایستی به پایانه حمل و نقل جهت ارسال کالا به انبار صاحب کالا اقدام شود.
بارگیری و خروج کالا از درب خروج گمرک.
مراجعه راننده کامیون به پایانه و اخذ بارنامه و فیش پرداختی جهت کرایه حمل کالا .
تحویل کالا به صاحب کالا و ارائه برگه دستور ترخیص کالا یا یا پروانه سبز گمرکی سابق که در حال حاضر بصورت الکترونیکی صادر می گردد به صاحب کالا
لذا با عنایت به اینکه جهت طی شدن کلیه موارد مطروحه فوق نیاز به انجام تشریفات گمرکی می باشد و بعضا به دلیل انجام از طریق دور اظهاری سوالات و یا مشکلاتی در پروسه انجام فرآیند ترخیص کالا جهت واردات کالا که عمدتا پیچیده تر از صادرات کالا می .باشد بوجود می آید.

شما می توانید در صورتیکه نیاز به مشاوره و یا راهنمایی برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام کار داشتید با کارشناسان .این شرکت تماس حاصل فرمائید
در همه کشورهای جهان، گمرک محل کنترل صادرات کالا و واردات کالا محموله ها و کالاهای مختلف می باشد. هر کالایی که قرار است از .مرزهای کشور عبور کند بدواً باید وارد گمرک شده و پس از انجام تشریفات گمرکی و فرآیند ترخیص کالا از گمرک صادر گردد.

تعریف ترخیص کار گمرک
ترخیص کار گمرک یا حق العمل كار در گمرك به شخصي (اعم از حقيقي يا حقوقي) اطلاق می گردد كه تشريفات گمركي كالاي متعلق به شخص ديگري را به وكالت از طرف آن شخص در گمرك انجام بدهد. كساني كه بدون داشتن كارت حق العمل كاري تشريفات گمركي كالا را به وكالت انجام مي دهند نمي توانند بيش از 10 مرتبه در سال به اين كار اقدام نمايندمستخدمين تجارتخانه ها يا مستخدمين حق العمل كاران كه منحصرأ كارهاي آن تجارتخانه يا آن حق العمل كار را در گمرك انجام مي دهند مشمول مقررات ماده اين آئين نامه خواهند بودهيچ شخصي بعنوان حق العمل كار در گمرك پذيرفته نمي شود مگر اينكه پروانه مخصوص اين شغل را از اداره كل گمرك دریافت نموده باشد.

گواهی بازرسی:
توضیحات زیر مربوط به اخذ گواهی استاندارد یا (COI) جهت واردات کالا و ترخیص کالاهای که مشمول شرایط استاندارد می باشد:

جهت ترخیص کالا و کالاهای وارداتی عموما به دو دسته تقسیم می شوند:

کالاهای وارداتی مشمول مقررات استاندارد و اجباری
کالاهای وارداتی غیر مشمول
جهت ترخیص کالایی که مشمول استاندارد اجباری می باشد ارائه گواهی بازرسی یا certificate of inspection مورد نیاز می باشد که در صورت نیاز میبایست از کالاها در مبدا یا در مقصد مورد بازرسی قرار گیرد

بازرسی کالا در مبدا(جهت ترخیص کالا)
در این نوع بازرسی باید قبل از حمل جهت مطابقت کالا توسط یکی از شرکت های بازرسی که مورد تائید سازمان استاندارد باشد به بازرسی به عمل آید دامنه فعالیت شرکت بازرسی دارای اهمیت می باشد که پس از بازدید نسبت به صدور گواهی جهت ترخیص کالا اقدام می گردد.
بازرسی در مقصد جهت ترخیص کالا
در ترخیص کالا در صورتیکه که بازرسی در مبدا انجام نشده باشد می بایست نمونه ها از کالا زیر نظر بازرس مربوط استانداد و نماینده شرکت بازرسی نمونه کالا ، به یکی از آزمایشگاه های مورد تائید سازمان همکار سازمان استاندارد یا شرکت اکرودیتیه ارسال شود.

و در صورت انطباق جهت ترخیص کالا صورت پذیرد در ترخیص کالا یا فرایند ترخیص کالا اخذ گواهی بازرسی قبل از حمل پیشنهاد می گردد
شرکت ترخیص کالا با داشتن مدارک مزبور به ترخیص کالا ، و گواهی بازرسی مربوط به آن کالا ، می تواند اقدامات لازم را جهت ترخیص کالا در اسرع وقت و پیشبرد اهداف آن شرکت انجام دهد.